Financování výstavby rodinného domu

Výstavba rodinného domu bývá většinou největší životní investicí. Řešení zafinancování je prvním krokem ke splnění našeho rodinného snu.

Možnosti financování:

  • z vlastních zdrojů
  • hypoteční úvěr
  • stavební spoření
  • výhodný úvěr od SFRB (Státní fond rozvoje bydlení)

V případě, že nemáme tolik finančních prostředků, toužíme po svém rodinném domě a nechceme se zavázat hypotékou či jinou půjčkou, máme 2 možnosti. Buď si postavit dům svépomocí, vyjde nás to nejen levněji,ale stavbu můžeme i kdykoliv pozastavit. Druhou možností je si koupit starší dům, který jsme schopni financovat z vlastních zdrojů a postupně jej rekonstruovat. Tato možnost se zdá být velmi lákavá, ale předem je dobré si uvědomit, že na této volbě rozhodně neušetříme a často se stává, že se rekonstrukce táhne velmi velmi dlouho.

Nebo si necháme postavit rodinný dům stavební firmou  či svépomocí a vše zaplatíme najednou. Část ze svých vlastních zdrojů a na zbytek si půjčíme. V první řadě si musíme dobře spočítat výši vlastních zdrojů, které máme k dispozici a výšku měsíční splátky, kterou jsme schopni splácet. Každého věřitele zajímá bonita klienta. Pokud vám po odečtení měsíčních splátek zůstane v rodinném rozpočtu dvojnásobek životního minima rodiny, půjčka by neměla být žádný problém. Jako ručení za úvěr se používá stavební pozemek a samotná realizovaná stavba. Někdy je potřeba další ručitel nebo ještě ručení další nemovitostí. Je třeba si uvědomit, že při získání úvěru nám ihned začínají měsíční splátky bez ohledu na to, v jakém stádiu výstavby je náš budoucí rodinný dům. Při výběru bankovního ústavu nespěcháme a snažíme se získat co nejvíce dostupných informací o výši úrokové sazby a možné výši měsíčních splátek. V tomto případě je dobré oslovit finančního poradce.
Rodinné domy - technologie